Logo text

Lazer Viking

CZ

Lazer Viking je zosobněním bezbřehé lásky k písňové formě žánrů populární hudby minulého století. Ač za svou kratičkou kariéru stihl vydat již dvě dlouhohrající alba, Radical Karaoke (2015) a Flesh Cadillac (2016), obě nominovaná na tuzemskou desku roku, stále se mu úspěšně daří udržovat v obskuritě díky svému nekompromisně upřímnému projevu, který mnozí mylně zaměňují za humor a nadsázku.

V současné době dokončuje práci na své třetí nahrávce s názvem Drag, prvně v kapelní sestavě tradičnějšího rázu. „Uvědomil jsem si, že všechny mé nejoblíbenější alba jsou strašně smutná a bolestivá, tak jsem se jal napsat takové, které by v samotě a odloučení, nejčastějších tématech současného popu, dokázalo najít radost a štěstí,“ prozrazuje Lazer Viking o svém nejčerstvějším počinu, který spatří světlo světa skrze jeho nyní domovský label BiggBoss.

EN

Lazer Viking is a living manifest of boundless love for music genres of the last century as well as popular song form in general. Although both albums released during his short career, Radical Karaoke (2015) and Flesh Cadillac (2016), were nominated for album of the year awards, he manages to successfully remain in obscurity thanks to his brutally honest demeanor, mistaken by most for humor and hyperbole.

Currently finishing his third record titled Drag, the first album to see him front a more traditional band, which is set for release through his newly found home on the Bigg Boss label, Lazer Viking adds: “I realized that all my favorite albums are really sad and heartbreaking, so I set out to write one that would strive to find happiness and joy in the most overused topics of contemporary pop; alienation and loneliness.”

lazerviking.bandcamp.com
facebook.com/lzrvkng

DISKOGRAFIE:

  • Flesh Cadillac CD/vinyl, 2016
  • Radical Karaoke CD/vinyl, 2015

BOOKING:

radek@dsmacku.com

LINKS:

Facebook
Youtube