Logo text

Darren Aronofsky
Noah

FI
14 04 2012

Darren Aronofsky, třiačtyřicetiletej americkej režisér, scénárista a producent, jež je právem považován za špičku ve svym oboru, utrousil několik novejch a důležitejch informací o jednom z jeho budoucích projektů. Tím je film Noah. Arronofsky byl už od dětství fascinován Noeho příběhy a na základě toho taky v loňském roce vznikl komiks Noé od trojice Aronofsky, Handel a Henrichon. Vynikající zprávou je, že dojde i na celovečerní film. Ten bude sice uveden až v roce 2014, ale už teď je jasných několik věcí. Na scénáři spolupracoval s Aronofskym a Handelem také John Logan (Gladiator, The Aviator) a v hlavní roli biblického proroka se objeví Russel Crowe. Pokud vás zajímá co přesně sdělil samotný tvůrce, čtěte níže. Jak si myslíte, že dopadne tenhle film po vynikajících kouscích jako Requiem for a Dream (2000), The Wrestler (2008), nebo Black Swan (2010), nám můžete sdělit v diskuzi.

Darren Aronofsky: “Since I was a kid, I have been moved and inspired by the story of Noah and his family’s journey. The imaginations of countless generations have sparked to this epic story of faith. It’s my hope that I can present a window into Noah’s passion and perseverance for the silver screen.”

“Noah was the first person to plant vineyards and drink wine and get drunk. It’s there in the Bible – it was one of the first things he did when he reached land. There was some real survivor’s guilt going on there. He’s a dark, complicated character. The tragedies we perform on each other are so well reported. Quite clearly, the planet is dying, and we are dying on it. I was stunned going back and realizing how dirty some of those stories are. They’re not PG in any way. They’re all about sleeping with your brother’s sister who gives you a child who you don’t know. That kind of stuff got censored out of our religious upbringing.”

13